Na obsah stránky

Český systém kvality služeb

www.csks.cz
Plus pro nové zážitky

Vyhledávání

 

Regionální muzeum v Litomyšli

Jiráskova 9
Litomyšl, 570 01

IČ:71191283
Telefon:+420 461 615 287
E-mail:info@rml.cz
Web:www.rml.cz
https://www.facebook.com/Regionální-muzeum-v-Litomyšli-530921290351461/?ref=hl
Rádi bychom vás pozvali k nám do litomyšlského muzea, místa poučení, relaxace, zábavy, zkrátka místa, v němž je příjemné pobývat a kam se budete rádi vracet. Nabízíme vám nejen návštěvu našich stálých expozic, ale realizujeme pro vás řadu vzdělávacích programů a společenských akcí, např. Udělej si vlastní sgrafito, Prameny poznání, masopustní a velikonoční dílny, Muzejní noc atd., jejichž prostřednictvím můžete zajímavě prožít svůj volný čas. Aktivně se také připojujeme k městským akcím, jako jsou Lázně ducha, Slavnosti M. D. Rettigové, European Heritage Days atd. Muzeum v Litomyšli spravuje tři objekty. Hlavní budovu muzea, která je otevřena celoročně. Od 90. let 20. století muzeum provozuje rovněž Rodný byt Bedřicha Smetany, který se nachází v zámeckém pivovaru a od listopadu 2016 nově také Portmoneum - Museum Josefa Váchala. Rodný byt a Portmoneum můžete navštívit od dubna do konce října, poté dle objednání pro skupinu více jak 10 osob. Těšíme se na vaši návštěvu, proto neváhejte a račte vstoupit.
 
 
Zobrazit celý popis

Něco málo z historie našeho muzea

Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891. Nejdříve bylo umístěno v prostorách zrušené městské reálky. Získalo všeobecné vlastivědné zaměření s působností na město a okolí. V roce 1926 se přestěhovalo do rozlehlé barokní budovy bývalého piaristického gymnázia postavené v letech 1714–1719. Na gymnáziu, později státním, vyučoval mj. i Alois Jirásek. V této budově sídlí muzeum dodnes. V roce 2004 bylo dosavadní městské muzeum přeměněno na regionální s působností na území okresu Svitavy a jeho zřizovatelem se stal Pardubický kraj. V letech 2012–2014 prošlo generální rekonstrukcí. Její zdařilý výsledek byl oceněn prestižní cenou Gloria musaealis.

Hlavní budova RML

V hlavní budově můžete navštívit stálou expozici Litomyšl – město kultury a vzdělanosti, která představuje bohaté dějiny města od jeho počátků až do současnosti. Naleznete zde řadu unikátních předmětů, zajímavostí, kuriozit i doprovodných programů. Expozice zaujme každého, od kulturních turistů po rodiny s dětmi. Tematicky je rozčleněna na devět částí – kabinetů, které zachovávají ducha budovy, která od svého založení až dodnes slouží ke vzdělávání. Nejen děti, ale i dospělí rádi nahlédnou do dětské části expozice Račte vstoupit, do domečků významných litomyšlských osobností. Velmi oblíbená je také naše muzejní převlékárna, kde si lze obléknout repliky litomyšlských krojů a měšťanského oblečení z druhé poloviny 19. století, vyfotit se v něm a svým kamarádům a známým poslat „selfíčko“. 

Rodný byt B. Smetany

V přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru, kde se v roce 1824 narodil Bedřich Smetana, je zřízena expozice, která připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli. Návštěvníci se tu přenesou do 19. století a mohou „nasát“ atmosféru tehdejší domácnosti Smetanových, rodinný život, s ním související události a ve výběru pak také jejich odraz ve Smetanově tvorbě. V hlavních rysech jsou představeny též ostatní Smetanovy "domovy" (Jindřichův Hradec, Růžkovy Lhotice, Plzeň, Praha, švédský Göteborg, Jabkenice). Stálá expozice je obohacená interaktivními dětskými doprovodnými programy Proč bychom se netěšili… a Račte vstoupit (zařazeno v programu Litomyšlení). Hravou formou se můžete blíže seznámit s životem a dílem Bedřicha Smetany nebo si „zamuzicírovat“ na dobové piano.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala

Mystické místo, které návštěvníky ohromí naprosto jedinečnými nástěnnými malbami Josefa Váchala, které vytvořil pro svého přítele Josefa Portmana, úředníka, soukromého tiskaře a sběratele umění. Josef Portman si nechal vyzdobit nejen interiér svého domu, ale také nábytek. Sytě barevná výmalba stěn, kde se střídají na první pohled nesourodé postavy ďáblů, skřetů a duchů s klasickými křesťanskými motivy nebo odkazy na hinduismus a jiné orientální nauky, má svoji logiku vycházející z Váchalových životních postojů a uměleckých názorů. Portmoneum – Museum Josefa Váchala je dnes unikátní evropskou památkou.


Komentáře a hodnocení

Ilona S., datum návštěvy: 19.4.2017

Krásné muzeum, výborný personál!! :-)

Přidat hodnocení

Vaše hodnocení:

Přidat komentář

Datum návštěvy:
Vaše jméno:
Vaše příjmení:
Váš e-mail:
kolik je 4 + 3: (kontrolní otázka)

Vámi zadaný e-mail nebude v komentářích zobrazen. Slouží pouze pro odpověď na Vámi vložený komentář.

Certifikace stupeň 1

Platnost certifikátu do:
30.3.2022

Předmět certifikace:
Služby kulturního zařízení

Litomyšl
litomysl
05 muzeum exp dětská, foto Jaroslav Horák
03 muzeum exp vykopávky1,foto Jaroslav Horák
08 muzeum exp lampa, Jaroslav Horák
10 muzeum exp převlékárna, foto Jaroslav Horák
Cirkus v Litomyšli 2
Výstava Cirkus v Litomyšli 1
Portmoneum 1
Dílna sgrafito 1
Račte vstoupit  Rodný byt B  Smetany
Dětská herna
Edukativní betlém program pro školy
Portmoneum
Rodný byt B  Smetany 3 (1)
Rodný byt B  Smetany 3 (2)
Masopustní dílny
 
 
facebookRSS
Integrovaný operační programEvropský fond pro regionální rozvojMinisterstvo pro místní rozvoj
load