Na obsah stránky

Český systém kvality služeb

www.csks.cz
Plus pro nové zážitky

Vyhledávání

 

Hrad Sovinec

Sovinec -/-
autopošta Břidličná, 793 51

IČ:95354
Telefon:+420 554 219 863
E-mail:sovinec@mubr.cz
Web:www.mubr.cz
www.hradsovinec.cz
Hrad Sovinec se v současnosti pyšní nejrozsáhlejším barokním opevněním v České republice. Hrad je možné projít třemi návštěvnickými okruhy. Do povědomí široké veřejnosti se Sovinec nesmazatelně zapisuje pořádáním kulturních víkendových akcí s bohatým programem.
 
 
Zobrazit celý popis

Hrad Sovinec, který se v současnosti pyšní nejrozsáhlejším barokním opevněním v České republice, měl původně jen válcovou věž a palác. Byl postaven v letech 1329 až 1332.
Na přelomu 14. a 15. století byl kolem hradního jádra vybudován úzký parkán a bylo opevněno předhradí. K dalšímu rozšíření hradu došlo počátkem 16. století, kdy vzniklo nádvoří se dvěma paláci spojenými hradbou, později byly ještě postaveny objekty purkrabství a nynější 3. hradní brána. Od první poloviny 17. století byl hrad pevností Řádu německých rytířů. A i když řád jeho opevnění zdokonalil, neodolal Sovinec v roce 1643 náporu Švédů. Ti jej pak drželi dalších sedm let. Vojenský význam hradu postupně klesal a v polovině 18. století byl odzbrojen. Po požáru v roce 1784 byly hradní věž a jižní palác sníženy o patro.
V 19. století byl před hradem postaven kostel sv. Augustina, jehož zvonicí se stala zvýšená osmiboká dělová hradní věž. Při osvobozování v květnu 1945 hrad takřka celý vyhořel. Téhož roku byl zestátněn, pod správu bruntálského muzea se dostal roku 1965. Od té doby na hradě proběhla a stále probíhá řada rekonstrukčních prací.

Hrad je možné projít třemi návštěvnickými okruhy, kdy jeden z nich je speciálně připraven pro rodiny s malými dětmi, a to délkou, výkladem i interakcí. Do povědomí široké veřejnosti se Sovinec nesmazatelně zapisuje pořádáním kulturních víkendových akcí s bohatým programem, kde se střetávají šermíři, dobové tanečnice, kejklíři i sokolníci. Neopomenutelné jsou i výstavy nejvýznamnějších výtvarníků, fotografů a umělců současnosti.

Komentáře a hodnocení

Přidat hodnocení

Vaše hodnocení:

Přidat komentář

Datum návštěvy:
Vaše jméno:
Vaše příjmení:
Váš e-mail:
kolik je 8 + 4: (kontrolní otázka)

Vámi zadaný e-mail nebude v komentářích zobrazen. Slouží pouze pro odpověď na Vámi vložený komentář.

Certifikace stupeň 1

Platnost certifikátu do:
25.4.2023

Předmět certifikace:
Architektonické památky

Cesta k páté hradní bráně
Pohled na hradní věž z Horního hradu
Pohled na polygonální dělovou věž Remtr a pozůstatky lesnické školy
 
 
facebookRSS
Integrovaný operační programEvropský fond pro regionální rozvojMinisterstvo pro místní rozvoj
load